habire-yahsi

Okuyan Toplum Projesi Ataşehir Habire Yahşi ve TEB Anadolu Lisesi’ndeydi.

Eğitimci ve Okuma Araştırmacısı Ferhat Özen, ‘Okuyan Topum’ projesi kapsamında yaptığı sunu ile  Ataşehir Habire Yahşi Anadolu Lisesi’nde, Adsız Kütüphaneci, Eşekli Kütüpphaneci gibi ‘Çılgın Türkler’ le adeta bir ‘Kültür Şoku’ yaşattı.

ATAŞEHİR HABİRE YAHŞİ ve TEB ANADOLU LİSESİ’NDE   FERHAT ÖZEN’DEN,  

ÖNCE KÜLTÜR ŞOKU, SONRA ‘OKUMA AŞISI’

Recep Kenan/itvhaber.com

Eğitimci ve Okuma Araştırmacısı Ferhat Özen, ‘Okuyan Topum’ projesi kapsamında yaptığı sunu ile  Ataşehir Habire Yahşi Anadolu Lisesi’nde, Adsız Kütüphanecien, Eşekli Kütüphaneci gibi ‘Çılgın Türkler’ le adeta bir ‘Kültür Şoku’ yaşattı.

 

Ekran bağımlılığına karşı Medya Okur Yazarlığı eğitimi yanında Kitapla Barışma Söyleşileri de gerçekleştiren Ferhat Özen,  kendi deyimi ile bir anlamda okullarda “Okuma Aşısı” yapıyor. Okulun Edebiyat Öğretmeni Türkay Savat’ın davetiyle okulda 4. Sunumunu gerçekleştiren Özen, yürüttüğü ‘Okuyan Toplum’ projesi kapsamında gerçekleştirdiği görsel destekli 2 tiyatral sunumla Ataşehir Habire Yahşi Anadolu Lisesi’nde adeta bir ‘Kültür Şoku’ yaşttı diyebiliriz. Şöyle ki Özen öğrencileri ve salondaki konukları adeta bin yıllık kültür tarihimize bir yolculuğa çıkardı. 900’lerin sonunda İslam Aydınlanması’ndan, İbn-ü Rüşd’e, İbn-ü Haldun’dan, Cumhuriyet Aydınlanmasına, Çanakkale’ye, Endülüs’ün kitap Medeniyeti’ne, Atatürk’e, Millet Mektepleri’ne, Eşekli Kütüphaneci’ye, Köy Enstütüleri’ne, buradan, ekranların bizi ayartan, baştan çıkaran, bir cazibe merkezi olduğu, öğrencilerin bile okuma hakkını elinden aldığı, ‘teknolojik yeni bir ortaçağa’ yani günümüze getirp götüren  bir şölen…

habire-yahsi-1
Ataşehir Milli Eğitim İlçe Şube Müdürü İrfan Zeki Er ve Habire Yahşi Anadolu Lisesi Müdürü İsa BOYLU
’nun da katıldığı, Ferhat Özen’in sunumu, ekran bağımlılığına karşı “Medya Okur Yazarlığı” eğitimi yanında okuma alışkanlığı kazandırmayı da amaçlıyor. Bu amaçla “Kitapla Barışma Söyleşisi” gerçekleştiren Özen’in atölye çalışması şeklinde gerçekleştirilen sunuları öğrenciler ve öğretmenler ile birlikte MEM Şube Müdürü İrfan Zeki Er tarafından da ilgi ile izlendi.

1 saat süren Ferhat Özen’in sunusunu dikkati dağılmadan, sıkılmadan ilgi ile izlediğinin altını çizen Ataşehir İlçe Milli eğitim Şube Müdürü İrfan Zeki Er, Özen’in bu çalışmasından öğretmenlerin de yaralanması gerektiğini belirtti.

 “DÜŞÜNCELERİM DEĞİŞTİ”, “ÇOK ETKİLENDİM”

      Ferhat Özen’in ekran bağımlılığına karşı “Medya Okur Yazarlığı” eğitimi ve okuma alışkanlığı kazandırma amaçlı gösterisini Müdürleri İsa BOYLU ile izleyen Habire Yahşi Anadolu Lisesi öğrencileri, yazdıkları geri bildirimlerde; “Ben okumayı hiç sevmiyordum, bu konferanstan sonra düşüncelerim değişti”, “Çok etkilendim”, “ Kitaplara karşı ilgim arttı”, “Kitapla ilgili düşüncem değişti” şeklinde görüşler belirtmeleri dikkat çekti.

habire-yahsi-2

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>