cide

CİDE’DE PARKLAR KİTAP AÇTI

Türkiye’de ilk kez BEDES,  Okuyan Toplum Projesi’yle birlikte gerçekleştirmişti.

CİDE  OKUYOR

Yazarımız, Okuma  Araştırmacısı Ferhat Özen’in  haziranın ilk haftası  söyleşiler gerçekleştirdiği Cide’de    Parklar kitap açtı.  Cide’de okullar kapalı ama parklar açık, Cide’nin  iki kütüphanesinden biri  açık…Tek kitapçısı da…Çünkü Mevlana’nın dediği gibi, “Kitapla çıkacağın yolculuğa, hiçbir gemiyle çıkamazsın.  Hiçbir yere gitmeden her yere gitmek ne güzel”….Ve “Demokrasi öyle bir çiçektir ki yalnızca okuyan toplumlarda açar.” (H. Wegels), “Kitap okumayanlar, bir dala tutunayım derken, bir yılana sarılabilir.”  “Kitaplar bize kanat takar” (ABD Kongre Kütüphanesi)

‘Kitapla Barışma Söyleşileri’ni  izleyen Cideliler Mevlana’nın önersini benimsemiş görünüyor.

 

okuyan_-park_1

Okullar tatile girmeden önce,  Cide Çevre Koruma ve Kültür Derneği’nin çağrısıyla  okullarda söyleşiler gerçekleştiren Özen’in çalışması, duyarlı, kitap dostu  Cidelilerde yankı bulmuş görünüyor.

Kitabın,  yalnızca okul yaşı, okulla ve okul  zamanıyla  sınırlı  bir ders aracı  olduğu algısı,  inancını değiştirmek…Kitabın  yaşam boyu beslenmemizi sağlayan  bir kültür nesnesi olduğunu göstermek… Kapalı mekanlar dışında, mevsiminde, açık alanların, parkların,  ağaç gölgelerinin  de iyi birer okuma yeri olabileceğini,  rol modellerle  örneklemek…Çocukları, gençleri, internt  kafelerin görsel şiddet içeren ekranlarından ve  havasız  ortamlarından  kurtarmak… amacıyla  Cide’li kitap dostları örnek bir proje  yürütüyorlar.

  okuyan_-park_3

Bu projenin  konuk yazarı ve konuşmacısı  olan aynı zamanda gazetemiz yazarı, Okuma Araştırmacısı Ferhat Özen, çalışmanın bilimsel gerekçelerini  sorumuz üzerine  bize  şöyle açıkladı :    “Başka  bireyleri taklit etme, türün, başka bir üyesinin davranışlarını örnek alma, insan öğrenmesinde yeri olan bilişsel  bir öğrenme  biçimidir. İnsanın, hayvan türlerinde olduğu gibi, taklit, örnek alma ve başkalarının davranışlarını algılayarak,  benzerini yapma konusunda doğuştan gelen yetenekleri vardır.  Bu nedenle, yaşamın ortasında, göstere, göstere okumak ve okuyan insan figürünün, insanın bilinçaltında, diğer görseller gibi yer  etmesini sağlamak …çalışmamaızın amacıdır. Bu çalışmayı Türkiye’de ilk kez Beykoz’da BEDE’le  birlikte  uyguladık ve  sürüyor . Beş yıldır da Maltepe Belediyesi’nin katkılarıyla  2  Temmuz Parkında bu çalışmayı gerçekleştiriyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>